در زمینه تاریخچه نمای شیشه ای یا کرتین وال می توان گفت که تا قبل از اواسط قرن نوزدهم ساختمان ها را با دیوارهای بیرونی می ساختند (دیوارهای باربر، معمولاٌ خشتی) و این دیوارها در حکم تکیه گاهی برای بار کل سازه به شمار می آمدند. با مرور تاریخچه نمای شیشه ای می توان دریافت که با توسعه و فراگیر شدن استفاده از فولاد ساختمانی و بعد از آن بتن مسلح، این امکان به وجود آمد که ستون های نسبتاٌ کوچک بارهای سنگین سازه را تحمل کنند و دیگر نیازی نباشد که از دیوارهای بیرونی به عنوان تکیه گاه استفاده شود. با غیر باربر شدن دیوارهای بیرونی، این دیوارها بسیار سبک تر و بزرگ تر از دیوارهای باربر خشتی نسبت به قبل شدند. این امر در طول تاریخچه نمای شیشه ای سبب استفاده از شیشه به عنوان نمای بیرونی را افزایش داد و به این ترتیب سیستم نمای شیشه ای که امروزه شاهد آن هستیم به وجود آمد.

سازه های صلبی مورد نیاز در ساخت نمای شیشه ای را می توان از چوب نیز تهیه کرد اما چون درختان بلند از زمان قرون وسطی در اروپای غربی کمیاب شده بودند بنابراین با پیدایش صفحات شیشه ای بزرگ تر در قرن هجدهم، اولین نمای شیشه ای حقیقی نه در غرب که رو به صنعتی شدن بود بلکه در امپراطوری عثمانی که همچنان ساخت سازه های چوبی در آن به میزان زیادی انجام می شد در تاریخچه نمای شیشه ای قابل ذکر است.

بنای اوریل چمبرز (Oriel Chambers) در تاریخچه نمای شیشه ای اولین نمای شیشه ای با قاب فلزی در جهان بود که در سال ۱۸۶۴ در لیورپول انگلستان ساخته شد و به دنبال آن در جریان مرور تاریخچه نمای شیشه ای در سال ۱۸۶۶ از نمای کرتین وال در ساختمان کوک استریت ۱۶ (Cook Street 16) واقع در لیورپول استفاده شد. پیتر الیس (Peter Ellis)  معمار اهل لیورپول کار طراحی و ساخت هردوی این بناها را انجام داد. نماهای شیشه ای بزرگ باعث می شوند نور بیشتر به داخل ساختمان نفوذ کند. به این ترتیب فضای بیشتری در طبقات قابل استفاده می گردد و از هزینه های مربوط به تامین نور در روزهای کوتاه زمستان کاسته می شود. اوریل چمبرز مجموعه ای چهار هزار متر مربعی است که به علت عدم اختراع آسانسور در آن زمان در پنج طبقه ساخته شد.

در تاریخچه نمای شیشه ای می بینیم که برخی از اولین نماهای شیشه ای از وادارهای فولادی ساخته شده بودند و شیشه های تخته ای از طریق آزبست یا بتونه اصلاح شده فایبرگلاس به وادارها متصل شده بودند. سرانجام سیستم وادار شیشه ای جایگزین درزگیرهای سیلیکونی و نوارهای شیشه ای شدند. بعضی طرح ها به گونه ای بود که هم شیشه از طریق یک کلاهک بیرونی در جای خود نگه داشته شود و هم از یکپارچگی درزگیرها محافظت شود. ساختمان لور هوس (Lever House) واقع در نیویورک اولین نمونه نصب نمای شیشه ای در ساختمان سازی در تاریخچه نمای شیشه ای به شیوه مذکور محسوب می شود. ساختمان های باوهاوس در دسائو (۱۹۲۶) و هالیدی در سانفرانسیسکو (۱۹۱۸) نیز نمونه های دیگری هستند.

دهه هفتاد میلادی شروع استفاده گسترده از آلومینیوم در وادارها بود. مزیت منحصر به فرد آلومینیوم، قابلیت شکل پذیری آسان آن است. به این ترتیب می توان در طراحی و از نظر جنبه های زیبایی شناختی آن را تقریباً به هر شکلی درآورد. امروزه پیچیدگی طرح ها و شکل های موجود تقریباٌ نامحدود هستند. کار طراحی و ساخت اشکال سفارشی را می توان نسبتاٌ به سادگی انجام داد.

روش ها و گونه های آب بندی نیز به همین شکل طی سال ها تکامل یافته است. در نتیجه امروزه نماهای شیشه ای در عین داشتن کارایی بالا به نگهداری کمی نیاز دارند. این بود نگاهی اجمالی بر تاریخچه نمای شیشه ای.