نمای شیشه ای

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای

اینگونه نمای شیشه ای ها به سه دسته تقسیم می شوند:
۱٫    Stick wall System
۲٫    Unitized Curtain Wall System
۳٫    Semi-Unitized Curtain

Stick Wall System-A
این روش ابتدائی و اولین تکنولوژی سیستم نما شیشه ای می باشد.در این روش نمای شیشه ای قطعه به قطعه ساخته می شود.
در این مدل از نمای شیشه ای   در صورت وجود اجزاء کشویی اتصال ترنزوم ها به مولیونها معمولا اعضاء عمودی (mullion ) ابتدا نصب می گردند، پس از آن اعضاء افقی ( Transom ) و در نهایت قطعات شیشه و یا پنجره ها روی سیستم نصب میگردند.
در سیستمهایی از پروفیلهای نمای شیشه ای به علت عدم باربری سیستم کشویی اتصال لاملهای افقی به عمودی از روش فیکس استفاده میگردد. در این روش اتصال ترنزومها به مولیونها تنها از طریق قطعه فیکس اتصال ممکن است که در این روش کلیه اجزاء سیستم طبق اندازه های برداشت شده و نقشه برداری شده در کارگاه برش می شوند و بصورت پازلی در کارگاه روی زمین مونتاژ شده و یونیت به یونیت در نما نصب میگردند بدین ترتیب نمای شیشه ای در این روش ساخته می شود که در صورت امکان نیز میتوان از یک طرف ابتدا هر لامل عمودی را نصب نمود سپس پروفیل های ترنزوم نصب و لامل بعدی در محل نصب گردد. البته این روش به وقت بیشتری جهت مونتاژ و نصب نسبت به روش ابتدایی گفته شده نیازمند است.
سیستمهای Stick   بدلیل حذف حمل و نقل های اضافی از نوع ارزانترین سیستمهای نمای شیشه ای می باشند. در این نوع نمای شیشه ای کلیه قطعات در داخل کارگاه اندازه گیری وساخته میشود که در این حالت از هزینه حمل قطعات بزرگ ساخته شده کاسته می شود. از طرفی بدلیل اندازه گیری همزمان در سایت و ساخت قطعات، دیگر نیازی به کنترل های عملیات ساخت در کارخانه نمی باشد.

Semi-Unitized System-B
پس از مدت زمانی که از ساخت اولین نمای شیشه ای گذشت روش ساخت Semi- unitized  در طراحی و ساخت سیستمهای نمای کرتین وال مورد استفاده قرار گرفت.
در این روش ابتدا مولیون ها به صورت جداگانه در کارگاه نصب می گردند سپس فریم های پیش ساخته در کارخانه به محل کارگاه حمل شده و  بین مولیون ها نصب میگردند. این قطعات ممکن است تا ارتفاع یک طبقه نیز ساخته شوند و یا مثلا به دو قطعه شیشه یکی  بدون دید یا سیستم اسپندرال –  (spandrel) و  یک قطعه شیشه  با دید یا قابل رویت تقسیم شوند.
در مواردی که در سیستم نمای شیشه ای طول دهانه بزرگ بوده و شامل دو طبقه می باشد بهتر است از سیستم هیبرید استفاده گردد که سیستم کلی مقاوم تری است( Reinforced).
این سیستم جهت نصب قاب به مولیون ها زمان زیادی را می طلبد.

Unitized Curtain Wall System-C
بهترین روش هوابندی و آب بندی در این روش صورت می گیرد، این سیستم در واقع برای تکنولوژی های نوین و مدرن اختراع شد در این روش از نمای شیشه ای کل قابهای بزرگ پیش ساخته در کارخانه تولیدی طراحی شده است.
اساس کار در این روش ساخت قاب با اعضا مولیون، ترنزوم و شیشه ها در کارخانه می باشد که پس از حمل توسط براکتهائی که قبلا در نمای شیشه ای نصب شده اند و مولیونها و ترنزوم های نر و ماده به هم متصل می شوند.
در این روش کلیه مراحل ساخت در کارخانه تحت کنترل سازندگان بوده و از دقت بالائی نیز برخوردار است. این روش بیشتر برای ساختمانهای مدولار در نمای شیشه ای که سرعت بالائی نیز در ساخت دارند پیشنهاد میگردد.
روش ساخت پانلها به این صورت می باشد که کلیه پروفیلهای به کار رفته به صورت نر و ماده ساخته شده و مثلا اگردر یک پانل پروفیل نر کار شده است در پانل کناری در همان نقطه اتصال پروفیل ماده مولیون به کار رفته که در نهایت موقع نصب داخل هم  به انضمام واشر آلات نصب، یک پروفیل مجزا را تشکیل می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *