پارتیشن

پارتیشن

پارتیشن نوعی  سازه جدا کننده می باشد که معمولا از پروفیلهای فریم سیستمهای غیر ترمال برک شامل فریم، زوار و لاستیکهای نگهدارنده شیشه تشکیل شده است و از نظر سازه ای پارتیشن باری را  تحمل نکرده و تنها نقش جداسازی فضاها را به عهده دارد. استفاده از پارتیشن درایران در فضاهای اداری بسیار مرسوم می باشد.

انواع پارتیشن:
۱ – پارتیشن اداری
۲- پارتیشن شیشه ای
۳- پارتیشن آلومینیومی
۴- پارتیشن تک جداره و پارتیشن دوجداره و سه جداره
۵ – پارتیشن ام دی اف
۶-پارتیشن چوبی
۷- پارتیشن گچی
انتخاب پارتیشن مناسب:
انتخاب پارتیشن مناسب محیط به عوامل متفاوتی بستگی دارد ، از جمله وضعیت قرارگیری سیستم تهویه، سایر مصالح استفاده شده در فضا و همچنین آکوستیک بودن جداره ها و عواملی دیگر. با توجه به جمیع نکات مطرح شده مذکور نیاز به پارتیشن در فضاهای داخلی وجود دارد.

بدین طریق میتوان پارتیشن مناسب را انتخاب کرد.
پارتیشن دو جداره می تواند با حالت های مختلف شیشه و چوب اجرا گردد.
پارتیشن تک جداره عمدتا” به صورت دهانه کامل شیشه ای اجرا می شود. ولی امکان اجرای پانلهای سلولزی معلق بر روی شیشه ها نیز وجود دارد .
از طرفی قابلیت اجرای پرده کرکره در پارتیشن دو جداره وجود دارد.
روی شیشه های پارتیشن امکان اجرای طرحهای مختلف سند بلاست به عنوان مثال آرم و لوگو اختصاصی شرکتها وجود دارد .
پارتیشن دو جداره دارای قابلیت عبور سیستم های برق، تلفن و شبکه را دارد.

پارتیشن چیست؟
منتشر شده در مقالات. آذر هجدهم آذرماه نود و دو
عموما پارتیشن ها به دو دسته صنعتی و اداری تقسیم می شوند.
اینکه واژه پارتیشن  اولین بارازکجا آمده است و چگونه مورد استفاده قرار گرفته شده است بر کسی آشکار نیست ولی آنگونه که از برخی منابع می آید این واژه برداشتی مفهومی از کلمه لاتین  cubiculum بمعنای اطاقک های بدون سقف می باشد.
در اواخر دهه ۵۰ میلادی اولین نسل پارتیشن در آمریکا که عمدتا پارتیشن اداری بودند، وارد بازار شدند. گفته شده در ابتدا اصطلاح Action Office بجای پارتیشن متداول بوده است. همچنین باوربرخی از کارشناسان بر این است که نمایش پارتیشن اداری یا بعبارت بهتر دفاتری که با صفحات عمودی از هم جدا شده بودند اولین بار توسط کمپانی های فیلمساز هالیود انجام پذیرفته است.
یک شرکت آمریکایی بنام “هرمان میلر” در سال ۱۹۵۹ ماموریت تحقیق و ساخت جدا کنندهایی را داشت که بتوانند محیطی دنج برای کارمندان فراهم نمایند بطوریکه عده زیادی از کارمندان یک شرکت بدون مزاحمت هم بتوانند در کنار یکدیگر به انجام وظیفه مشغول باشند. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژیک در مبحث معماری ساختمان تغییراتی بنیادی در اهداف و کاربری پارتیشن رخ داد . پارتیشن در حالت کلی به تک جداره و چند جداره تقسیم می شوند، اما آنچه که در تقسیم بندی تعریف شده و ملموس از نظر مخاطبان آن اهمیت دارد انواع کاربردی آن می باشد که به دو دسته عمده صنعتی و اداری  تقسیم می شوند.
عمدتا هدف از ایجاد پارتیشن های صنعتی، جدا کردن حریم ماشین آلات و اپراتورها از همدیگر می باشد. بطوریکه در زمان فعالیت کارگران در محوطه کارخانه و حرکت با ماشین آلات نیمه سنگین مانند انواع لیفتراکها و جرثقیل ها، همگی در مسیرهای تعیین شده قرار گرفته و از تصادم احتمالی جلوگیری بعمل آید. در ساخت این نوع پارتیشن تمرکز اصلی بر کارایی و عملکرد و همچنین مقاومت مکانیکی خود پارتیشن بوده و بحث زیبایی و همچنین کاهش آلودگی صوتی کمرنگ و یا بطور کلی منتفی می باشد. مواد تشکیل دهنده این پارتیشن ها اغلب ترکیبی از پروفیل های فولادی و توریهای فلزی است. یکی از نکات امنیتی مهم که در ساخت این نوع پارتیشن باید مورد توجه سازندگان آن قرار بگیرد محافظت پارتیشن های فلزی از مجاورت با کابل های برق فشار قوی ایست که می تواند منجر به مرگ و حتی آتش سوزی در اماکن صنعتی گردد.
نوع دیگری از پارتیشن صنعتی، جدا کننده های بهداشتی است که از این نوع پارتیشن در فضاهایی که نیاز به شستشوی دایم و مستمر وجود دارد استفاده می شود. هدف این نوع پارتیشن معمولا کارخانجات تولید مواد غذایی و لبنی، دامداریهای صنعتی، سرویس های بهداشتی و حمام های عمومی می باشد. در گذشته نه چندان دور از پروفیل آلومینیوم و صفحات مقاوم در برابر آب و رطوبت بعنوان جداکننده بهداشتی استفاده می شد. ولی امروزه پروفیل های پلاستیکی جایگزین بهتری برای فلز تلقی می شوند.

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *